Miercuri, 24 iunie 2026

Somnambuli și somnolenți


Cred că după acest mondial nord-american mulți europeni își vor lua concediu de.....fus orar, mă rog, de odihnă. Ore care ne fac chiauni, dar ore de fotbal ce merită tratate ca atare. Și surprizele se țin lanț, fie cu evoluția slabă a unor echipe bine cotate (Belgia, Croația, Bosnia), fie cu altele „de mâna a doua” care produc surpriza unor evoluții foarte bune (Capul Verde, Curaçao, Iran, Egipr, RD Congo).

Ei da, poate toate astea, merită să îți „reglezi” metabolismul după fusul orar (și ăla divers!) al Americii de Nord.

La ora când scriu aceste rânduri, lucrurile par așezate pentru câteva echipe, cele cu 6 puncte (Mexic, SUA, Germania), dar evident, suprizele pot apărea în continuare.

Ca jucători, majoritatea legendelor lumii confirmă (Messi, Courtois, Vinicius Jr. Cucurella, Kanel) dar unii au rămas datori, la acest capitol, Cristiano Ronaldo are de recuperat....

Campionatul Mondial nord-american ne ține treji. Că mai ațipim ziua-n-amiaza-mare, asta e. Merită o dată la patru ani. Vă dați seama dacă ar fi fost acolo și Naționala României?


Genu Tuțu